Πανελλήνιο Συνέδριο

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ από το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας

Βασική Δράση 2: Στρατηγικές Συμπράξεις μεταξύ σχολείων

Έναρξη του προγράμματος: 01/09/2015

Χώρες που συμμετέχουν: Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Λιθουανία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία και Τουρκία.

Δείτε εδώ φωτογραφίες από την Ημερίδα ”Ενδοσχολική βία:Συμβιώνοντας ειρηνικά στο σχολείο”

Δείτε εδώ βίντεο που δημιουργήθηκαν από μαθητές με θέμα ”Το Χρώμα της Φιλίας” και  ”Διαγραφή-Διαδικτυακός Εκφοβισμός”

Δείτε εδώ τα πνευματικά προϊόντα που έχουν ολοκληρωθεί

Δείτε εδώ την ιστοσελίδα του προγράμματος

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius από το ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ:

Το σχέδιο χαρακτηρίστηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή Star Project και ήταν στα 10 καλύτερα της Ευρώπης

Δείτε εδώ το blog

Δείτε εδώ την ηλεκτρονική διεύθυνση του European Treasure

Ημερίδα για τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε ότι η Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων (Π.Ε.Σ.Σ) στο πλαίσιο υλοποίησης των δράσεων του Τμήματος Τεκμηρίωσης Εκπαιδευτικών Ζητημάτων, οργανώνει επιστημονική/επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα:
«Διαπολιτισμική Εκπαίδευση»
Η Ημερίδα θα διεξαχθεί στη Λαμία στις 11 Φεβρουαρίου 2017 ημέρα Σάββατο στην Αίθουσα εκδηλώσεων του Κάστρου Λαμίας, σε συνεργασία με το Περιφερειακό Τμήμα (ΠΕ.Τ.) Στερεάς Ελλάδος της ΠΕΣΣ, και τη συμπαράσταση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδος, του ΠΕΚ Λαμίας και του Δήμου Λαμιέων.
Η ημερίδα απευθύνεται σε συναδέλφους όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης ενώ στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ (ΠΕΣΣ) &
Περιφερειακό Τμήμα Στερεάς Ελλάδος της ΠΕΣΣ

το πρόγραμμα

Δείτε εδώ την πρόσκληση

1η Διακρατική ημερίδα του Προγράμματος

Κανόνες επιλογής και συμμετοχής

Προετοιμασία και υλοποίηση του προγράμματος

Λεξικό Erasmus+

Η ιστοσελίδα του προγράμματος

Δείτε εδώ την πρώτη ανακοίνωση

Πρόσληψη προσωρινής αναπληρώτριας Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) για το διδακτικό έτος 2016-2017 στο πλαίσιο της Πράξης: «Εξειδικευμένη εκπαιδευτική υποστήριξη για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» με Κωδικό ΟΠΣ 5001997 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Στερεά Ελλάδα 2014-2020», στο πλαίσιο του Άξονα Προτεραιότητας 10 «Προώθηση της κοινωνικής ένταξης και καταπολέμηση της φτώχειας – ΕΚΤ», ο οποίος συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Δείτε εδώ την απόφαση

Πρόσληψη προσωρινού αναπληρωτή Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού για το διδακτικό έτος 2016-2017 στο πλαίσιο της Πράξης «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΡΩΝ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ Ή/ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017» με κωδικό ΟΠΣ 5001975, στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020.

Δείτε εδώ την απόφαση

Ημερολόγιο άρθρων