Εκδηλώσεις για την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης

Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, διοργανώθηκαν τον Οκτώβριο δύο πολύ σημαντικές εκδηλώσεις εκπαιδευτικού περιεχομένου με την πρωτοβουλία και την αμέριστη υποστήριξη της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Η πρώτη πραγματοποιήθηκε στο Καρπενήσι, όπου βραβεύτηκαν δεκάδες μαθητές και σχολεία από όλη την Περιφέρεια, που συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό της Περιφέρειας Στερεάς σε συνεργασία με την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης.

Η δεύτερη εκδήλωση στη Θήβα περιλάμβανε εξαιρετικές εισηγήσεις ειδικών επιστημόνων για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 21, οι οποίες πλαισιώθηκαν από μαθητικές αφηγήσεις.

Θεωρείται ιδιαίτερα σημαντικό να αναφερθεί ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες εξέπληξαν το κοινό με τον λόγο, την ωριμότητα της σκέψης και την ποιότητα των εργασιών τους. Και στις δυο περιπτώσεις εντυπωσίασαν με τη δημιουργικότητα, την πρωτοτυπία και τη φρεσκάδα τόσο των ιδεών όσο και των έργων τους. Φάνηκε, επίσης, η σπουδαιότητα ανάδειξης και επιβράβευσης της δουλειάς που πραγματοποιείται στα σχολεία, το πόσο χρήσιμο είναι η εκπαίδευση να «συνομιλεί» και να συνδέει το εκπαιδευτικό έργο της με όλους τους τομείς της κοινωνικής & επιστημονικής δραστηριότητας, καθώς και πόσο η εξωστρέφεια των σχολείων προσδίδει προστιθέμενη αξία στο έργο τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Περιφέρεια Στερεάς και προσωπικά στον Περιφερειάρχη κ. Φάνη Σπανό και τους συνεργάτες του, καθώς και στους αντιπεριφεριάρχες, τον κ. Τασιό στην Ευρυτανία, την κα Παπαθωμά στη Βοιωτία, τον κ. Μπουρμά στην Εύβοια και τον κ. Καρακάντζα στη Φθιώτιδα για την άψογή διοργάνωση, τη γενναιόδωρη υποστήριξη και κυρίως για την πρωτοβουλία να συμπεριλάβουν στις δράσεις της Περιφέρειας την εκπαιδευτική κοινότητα.

Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές και τις μαθήτριές μας κι ένα ευχαριστώ από όλη την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας για τη μεγάλη συμμετοχή όλων των σχολείων της Περιφέρειας. Θερμά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς που συνέδραμαν και στήριξαν τον διαγωνισμό και τα εκπαιδευτικά προγράμματα.