1η Επιστημονική Συνάντηση του Κλάδου Σχολικής Ψυχολογίας

Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022, ώρα 18.00-20.30

Ο Κλάδος Σχολικής Ψυχολογίας διοργανώνει την  1η Επιστημονική Συνάντηση του Κλάδου Σχολικής Ψυχολογίας με τίτλο  “Αναδυόμενες προκλήσεις σε καιρούς πανδημίας: Η αξιολόγηση των δυσκολιών μάθησης”.

Μετά την αναστολή της εκπαιδευτικής λειτουργίας λόγω της πανδημίας Covid19 πολλοί μαθητές παραπέμφθηκαν για αξιολόγηση ποικίλων δυσκολιών μάθησης. Η αποχή από τη δια ζώσης εκπαίδευση είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μαθησιακών κενών. Ένα από τα βασικά ερωτήματα που έχουν διαμορφωθεί είναι κατά πόσο τα μαθησιακά κενά που δημιουργήθηκαν την περίοδο αυτή συνιστούν Μαθησιακές Δυσκολίες. Κατά επέκταση, ποιος είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος διάγνωσης κατά τη μετα- Covid19 εποχή και πώς διαφοροποιούνται τα μαθησιακά κενά από τις Μαθησιακές Δυσκολίες;

Στόχος της Επιστημονικής Συνάντησης είναι η ενημέρωση σε θέματα που αφορούν στον τρόπο αξιολόγησης των μαθητών μετά την αναστολή των εκπαιδευτικών διαδικασιών λόγω Covid19, η ανάδειξη του ρόλου της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης και της σημασίας της Ανταπόκρισης στη Διδασκαλία για τη Διάγνωση. Για το λόγο αυτό οι προσκεκλημένοι ομιλητές κ. Κωτούλας Βασίλειος, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου, Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, κ. Μποσδούνης Ιωάννης, Προϊστάμενος του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Γ΄ Αθήνας, και η κ. Παντελιάδου Σουζάνα,  Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής – Μαθησιακών Δυσκολιών στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, θα επιχειρήσουν μέσω της εξειδίκευσής τους να προσφέρουν τις πολύτιμες γνώσεις τους στα παραπάνω ερωτήματα.

Η 1η Επιστημονική Συνάντηση του Κλάδου Σχολικής Ψυχολογίας απευθύνεται στους επαγγελματίες της ψυχικής υγείας και εκπαίδευσης, όπως ψυχολόγοι, ειδικοί παιδαγωγοί, λογοθεραπευτές, εκπαιδευτικοί, σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και σε όσους απασχολούνται στον χώρο της εκπαίδευσης. Η 1η Επιστημονική Συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιανουαρίου 2022 από τις 18.00 έως 20.30 διαδικτυακά.

Οι ενδιαφερόμενοι προσκαλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους εδώ ενώ για περαιτέρω πληροφορίες μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα του Κλάδου Σχολικής Ψυχολογίας.

Συνολικό κόστος συμμετοχής: 10 Ευρώ

Μετά τη δήλωση συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι/ες θα λάβουν απαντητικό ηλεκτρονικό μήνυμα με ακριβείς οδηγίες για τον τρόπο εγγραφής τους στην 1η Επιστημονική Συνάντηση.

Οι εγγραφές θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 24 Ιανουαρίου 2022.

Θα δοθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης.