Εκδήλωση Παρουσίασης Προγραμμάτων Erasmus+ ΚΑ1 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας Εισερχόμενα

Το Δελτίο Τύπου

Χαλκίδα, 15 Μαΐου 2023

Εκδήλωση Παρουσίασης  Αποτελεσμάτων

Προγραμμάτων Erasmus+,  1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας»

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 η Εκδήλωση Παρουσίασης των Αποτελεσμάτων των προγραμμάτων Μαθησιακής κινητικότητας Erasmus+ ΚΑ1, 1ουΕΠΑΛ Χαλκίδας, στο Χώρο Πολιτιστικών Εκδηλώσεων & Εκθέσεων στη Παλαιά Γέφυρα Ευρίπου.

Ως ομιλητές συμμετείχαν, η κα Ρούλα Κεχρή, Συνεργάτης του Περιφερειάρχη σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα και Διεθνείς Σχέσεις και ο κ. Θάνος Γιαμάς, CEO & Project Manager του εκπαιδευτικού φορέα MOVEU στην Ισπανία, οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί στα προγράμματα Erasmus+, καθώς και οι μαθητές που συμμετείχαν στα προγράμματα με τους γονείς τους.

Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Γεώργιος Κεσελόπουλος, Υποδιευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας και επικεφαλής της ομάδας ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ του  1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας.

Η Δ/ντρια του σχολείου κ. Αθηνά Γρηγορούδη αφού καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους, τόνισε την ανάγκη συνέχισης των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων προς όφελος όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας (μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων). Στη συνέχεια, η κα Ρούλα Κεχρή ανέλυσε έξυπνους τρόπους για να συνεχίσουν οι μαθητές να ταξιδεύουν και να εργάζονται στην Ε.Ε., όπως το DiscoverEU και το Ευρωπαϊκό Σώμα Αλληλεγγύης (που αφορά στον εθελοντισμό) ενώ ο κ. Θάνος Γιαμάς εστίασε στα οφέλη της κινητικότητας στην επαγγελματική εκπαίδευση και της συνέργειας μεταξύ μαθητών διαφορετικών ειδικοτήτων στην υλοποίηση μελετών. Επιπρόσθετα, τόνισε την μεγάλη σημασία της Διαπίστευσης Erasmus+ 2021-27 που έχει λάβει το 1ο ΕΠΑΛ Χαλκίδας.

Οι εκπαιδευτικοί επικεντρώθηκαν και ανέλυσαν τα οφέλη των προγραμμάτων κινητικότητας Erasmus+ για τους μαθητές αλλά και για την δική τους επαγγελματική ανάπτυξη, ενώ τόνισαν την άψογη συμπεριφορά των μαθητών και την υπέροχη φιλοξενία του φορέα υποδοχής.

Από την πλευρά τους οι μαθητές περιέγραψαν, τις δεξιότητες που απέκτησαν, τις επαγγελματικές προοπτικές που τους παρουσιάστηκαν, τις συνολικές εντυπώσεις τους για την άρτια οργάνωση από την πλευρά του σχολείου και του φορέα υποδοχής. Επιπλέον, τονίστηκε το πλούσιο πολιτιστικό σκέλος των δυο κινητικοτήτων, που τους έφερε κοντά με την κουλτούρα της Ισπανίας.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, προβλήθηκαν βίντεο, δημιουργίας του μαθητή  Κατσίβαλη Νίκου, με στιγμιότυπα από όλες τις ημέρες εφαρμογής των προγραμμάτων Erasmus+KA1, ενώ στο τέλος απονεμήθηκαν οι βεβαιώσεις συμμετοχής και τα διαπιστευτήρια Europass στους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς και βγήκαν οι απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες.

Τα Προγράμματα Μαθησιακής Κινητικότητας Erasmus+ KA1 που υλοποιηθήκαν και παρουσιάστηκαν κατά σειρά ήταν:

• 1ο Πρόγραμμα: «Εφαρμογή Εναλλακτικών Θεραπειών σε Σύγχρονες Μονάδες Υγείας Ευεξίας», στη Βαρκελώνη, 7 έως 20 Δεκεμβρίου 2022.
  • 2ο Πρόγραμμα: «Αρχιτεκτονική Τοπίου-Urban Gardening», στη Βαλένθια, 7 έως 20 Δεκεμβρίου 2022.

Στο καλλιτεχνικό κομμάτι της εκδήλωσης εντυπωσίασαν οι μαθήτριες Καλτσά Αριστέα, Παπαθανασίου Μαρίνα και Σοκαρίτσι Βαλεντίνα.

Ευχαριστούμε θερμά τον Οργανισμό Λιμένος Ν. Ευβοίας για την παραχώρηση του χώρου.

Κωδικός Σχεδίου: 2022-1-EL01-KA121-VET-000062079

Τα Ευρωπαϊκά προγράμματα κινητικότητας Erasmus+,επιχορηγoύνταιαπό την Ε.Ε. και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) αποτελεί την Εθνική Μονάδα.