ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΑΣΤΕΡΟΣΧΟΛΕΙΟΥ 27-05-2023

ΛΑΜΙΑ, 31-5-2023

Το Σάββατο 27 Μαΐου στο Κακογιάννειο Αστεροσχολείο Υπάτης πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα:

«ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ & ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΙΚΗ: Σύγχρονες Προκλήσεις για την Έρευνα, την Τεχνολογία, την Εκπαίδευση».

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με το Ε.Κ.Φ.Ε. της Δ.Δ.Ε. Φθιώτιδας και τον Δήμο Λαμιέων και με τη συμμετοχή του Σ.Ε.Α.Φ. και του Ερευνητικού Εργαστηρίου HERON LAB του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Βασικός στόχος της εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη της αξίας και της σημασίας της Αστρονομίας, της Αστροφυσικής και της Διαστημικής στην προώθηση της Επιστημονικής Γνώσης αλλά και η συμβολή τους στην ανάπτυξη εφαρμογών που βελτιώνουν την καθημερινότητα των ανθρώπων. Στο πλαίσιο αυτό παρουσιάστηκε η ανάπτυξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υποστηρίζονται από το Ε.Κ.Φ.Ε. της Δ.Δ.Ε. Φθιώτιδας και μπορούν να υλοποιηθούν σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Επίσημος προσκεκλημένος της εκδήλωσης ήταν ο διεθνούς φήμης καθηγητής Φυσικής του Διαστήματος κ. Ξενοφών Μουσάς. Την εκδήλωση  χαιρέτησαν ο Πρωτοσύγκελλος και Γενικός Διευθυντής Διοικητικών Υπηρεσιών της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδας Ἀρχιμανδρίτης κ. Ἐφραὶμ Τριανταφυλλόπουλος, Δρ. Φ., ο Δήμαρχος Λαμιέων κ. Ευθύμιος Καραΐσκος, ο Αντιπεριφερειάρχης Αγροτικής Οικονομίας και Αλιευτικής Πολιτικής κ. Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας Δρ. Ελένη Μπενιάτα, ο  Διευθυντής Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας Δρ. Ευθύμιος Γκούμας και ο Διευθυντής Β/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας Δρ. Κωνσταντίνος Σπαλιώρας.  Στην εκδήλωση επίσης παρέστησαν ο Ομότιμος Καθηγητής του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου κ. Κωνσταντίνος Τσαμαδιάς, ο Αναπληρωτής του Δημάρχου Λαμιέων κ. Αθανάσιος Ντούζγος και ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Εποπτείας και διαχείρισης των Κοινοτήτων του Δήμου Λαμιέων, υπεύθυνος για την Δημοτική Ενότητα Υπάτης κ. Κωνσταντίνος Ξεφλούδας.

Τα θέματα που αναπτύχθηκαν ήταν τα εξής: «Πως μελετάμε τα άστρα», Δρ  Ξενοφώντας Μουσάς, Καθηγητής Φυσικής του Διαστήματος  «Προγράμματα Σχολείων που υλοποιούνται και σχεδιασμός νέων προγραμμάτων  στο Κακογιάννειο Αστροσχολείο Υπάτης», Κωνσταντίνος Λούβαρης, Καθηγητής Β/θμιας Εκπαίδευσης «Διάστημα & Τεχνολογία, συνοδοιπόροι στη βελτίωση της ζωής μας», Γεώργιος Βελντές, Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Διευθυντής του Ερευνητικού Εργαστηρίου HERON LAB και «Ερευνητική και Παρατηρησιακή Αστροφυσική και Αστρονομία- Τηλεσκόπια», Θεοφάνης Σμάνης, Πρόεδρος του Σ.Ε.Α.Φ. Με το πέρας των ομιλιών πραγματοποιήθηκε αστροπαρατήρηση με υπεύθυνο τον κ. Θεοφάνη Σμάνη. Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Φθιώτιδας κ. Παναγιώτης Κουτσούμπας.

Θερμές ευχαριστίες από μέρους της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας προς τον κεντρικό ομιλητή της εκδήλωσης κ. Ξενοφώντα Μουσά καθώς και τους εκλεκτούς ομιλητές για την συμβολή τους στην άψογη διεξαγωγή της εκδήλωσης, τον Δήμο Λαμιέων για την αμέριστη συμπαράσταση και την υποστήριξη στην διοργάνωση και υλοποίηση της εκδήλωσης, τον Εκπολιτιστικό Σύλλογο Υπάτης “ΟΙ ΑΙΝΙΑΝΕΣ” για το εγκάρδιο καλωσόρισμα καθώς και όλους τους παρευρισκομένους στην εκδήλωση.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η εξαιρετική συνεργασία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, της Δ.Δ.Ε. Φθιώτιδας, του Ε.Κ.Φ.Ε. και του Σ.Ε.Α.Φ. μέσω της οποίας αναδεικνύεται η σημαντική λειτουργία του Κακογιάννειου Αστεροσχολείου Υπάτης για την εκπαιδευτική και την ευρύτερη κοινότητα.