«Διοργάνωση 2ης Πανελλήνιας Συνάντησης Νέων Τεχνολογιών, Ρομποτικής και Επιχειρηματικότητας»

Στα πλαίσια διοργάνωσης της 2ης Πανελλήνιας Συνάντησης Νέων Τεχνολογιών-Ρομποτικής και Επιχειρηματικότητας, το Επιμελητήριο Φθιώτιδας και το ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας σας καλούν να προσέλθετε από 2 έως 4 Μαΐου στο κτίριο της βιβλιοθήκης του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας στη Λαμία.
Στη Συνάντηση αυτή έχουν εκδηλώσει συμμετοχή με αρκετά επιτεύγματα-κατασκευές διάφορα ΤΕΙ της Χώρας, το Πανεπιστήμιο Πατρών, μέλη της Ελληνικής Πύλης Ρομποτικής καθώς και το Πολυτεχνείο του Παρισιού της Γαλλίας με διάφορες ρομποτικές κατασκευές.
Θα υπάρξουν επιπλέον παρουσιάσεις εκθεμάτων, διαλέξεις για μικρούς μαθητές, ομιλίες από επιστήμονες, εκπαιδευτική ρομποτική καθώς και σεμινάριο Arduino( 2 και 3 Μαΐου).
Παρακαλούμε τις Διευθύνσεις Π.Ε και Δ.Ε να αποστείλουν άμεσα στα σχολεία της αρμοδιότητάς τους το ανωτέρω έγγραφο, προκειμένου να πραγματοποιήσουν, εάν το επιθυμούν, εκπαιδευτικές επισκέψεις.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης
Ηλίας Ι. Παλιαλέξης, M.Ed