Βράβευση διαγωνισμού “200 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821».

το Δελτίο Τύπου σε μορφή pdf

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ , Λαμία 12-10-2021

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας Δρ.Ελένη Μπενιάτα και η εκπαιδευτική κοινότητα συγχαίρουν όλους τους μαθητές μας που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα αυτούς που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «200 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821». Ευχαριστούν παράλληλα όλους τους εκπαιδευτικούς και τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων που συνέδραμαν και στήριξαν τον διαγωνισμό καθώς και όλους τους υπόλοιπους συντελεστές από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και ιδιαίτερα τις κριτικές επιτροπές.  Τον διαγωνισμό συνδιοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας, η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Στερεάς Ελλάδας.

Ο μεγάλος αριθμός συμμετοχών των μαθητών υπήρξε ευχάριστη έκπληξη για τους διοργανωτές, λαμβάνοντας υπόψη τις αντίξοες συνθήκες που κυριάρχησαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.  Η δημιουργικότητα των παιδιών και η ευρηματικότητα των εκπαιδευτικών που εργάστηκαν με ζήλο, υποστηρίζοντας και καθοδηγώντας τους μαθητές τους, ξεπέρασαν τους περιορισμούς της πανδημίας και ανέδειξαν τη δύναμη ψυχής της νέας γενιάς. Η ποιότητα των παραδοτέων έργων αντικατοπτρίζει τη δυναμική του εκπαιδευτικού συστήματος όπου οι μαθητές αφενός μαθαίνουν ιστορία πέραν των στενών ορίων του σχολικού εγχειριδίου αναπτύσσοντας  παράλληλα ιστορική συνείδηση και αφετέρου, μέσα από την ενασχόλησή τους με την τέχνη ανακαλύπτουν ένα ανεξερεύνητο κομμάτι της ταυτότητάς τους, αναπόσπαστο μέρος της κληρονομιάς τους.

Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν σε τρεις κατηγορίες:

• Μαθητές Δημοτικών Σχολείων σε εικαστικά έργα
  • Μαθητές Γυμνασίων σε ποίηση και πεζογραφία
  • Μαθητές Λυκείων σε ταινία μικρού μήκους – φωτογραφία

Νικητές του διαγωνισμού αναδείχτηκαν:

Δημοτικά Σχολεία

1ο Βραβείο: Ε’2 τάξη, 4ου Δημοτικού Σχολείου Λιβαδειάς

2ο Βραβείο:  Γ’, Δ’, Ε’, ΣΤ’ τάξεις, 1ου Δημοτικού Σχολείου Σπερχειάδας

3ο Βραβείο: ΣΤ’2 τάξη, Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Αυλίδας

Γυμνάσια

1ο Βραβείο: Λαμπρινή Αγραφιώτη, Ιωάννα Βασιλείου, Αρετή Μηνέ και Θεολόγος Πατεράκης του Γυμνασίου Προκοπίου για το διήγημα «ήμουν κι εγώ εκεί !»

2ο Βραβείο: Χαρά Ζωητού του Γυμνασίου Ευπαλίου για το διήγημα «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» στο μοναστήρι της Βαρνάκοβας

3ο Βραβείο: Αλευρά Παναγιώτα του Γυμνασίου Αντίκυρας για το ποίημα της: «Η Δέσπω μέσα απ΄ τα μάτια της γιαγιάς»

Λύκεια

1ο Βραβείο: 1ο ΕΠΑΛ Λαμίας

2ο Βραβείο: Β’2 τάξη του ΓΕΛ Σχηματαρίου

3ο Βραβείο: Α’ τάξη, Εκκλησιαστικού Σχολείου Λαμίας

Επίσης, λόγω της εξαίρετης προσπάθειας που καταβλήθηκε από πολλούς μαθητές ακόμη, απονέμονται ειδικοί Έπαινοι στους δημιουργούς των  παρακάτω  έργων:

• Στους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολειου Σχηματαρίου
  • Στους μαθητές της Ε΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας
  • Στους μαθητές του 1ουΔημοτικού Σχολείου Θήβας
  • Στους μαθητές των Γ΄και Δ’ τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σπερχειάδας για την Προσωπογραφία του Αθανασίου Διάκου
  • Στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καρπενησίου
  • Στους μαθητές του Γυμνασίου Θεσπιών για το έργο: «Αθανάσιος Σκουρτανιώτης: Ένας αλησμόνητος ήρωας»
  • Στους μαθητές του Γυμνασίου Θεσπιών για το έργο: « Το μαρτύριο του Όσιου Σεραφείμ και η Ανάσταση του Γένους»
  • Στη μαθήτρια Δήμητρα Μπούρχα του Γυμνασίου Πελασγίας για το έργο: «Βελάς: Ο χείμαρρος του αίματος»
  • Σε όλους τους μαθητές της Γ τάξης του Γυμνασίου Άμφισσας για το Θεατρικό έργο  «Επανάσταση στη Ρούμελη- πολιορκία- απελευθέρωση του κάστρου των Σαλώνων»
  • Στη μαθήτρια Λιώνη Δήμητρα του Γυμνασίου Στύρων Ευβοίας για το ποίημα «Προς τιμήν»
  • Στη μαθήτρια Α. Λαζαράκη του Γυμνασίου Αντίκυρας για το ποίημα «Αθάνατοι ήρωες του 1821»
  • Στο μαθητή Ζάχο Στάθη του Γυμνασίου Αιδηψού για το ποίημα «Κραυγή απελευθέρωσης»
  • Στο μαθητή Παυλή Διονύση του Γυμνασίου Ερέτριας για το έργο Αθανάσιος Διάκος

Η βράβευση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί στο Καρπενήσι, το Σάββατο 16 Οκτωβρίου και ώρα 13:00 στο Συνεδριακό Κέντρο Καρπενησίου.

Τα βραβεία και οι έπαινοι προσφέρονται από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Δρ. ΕΛΕΝΗ ΜΠΕΝΙΑΤΑ