Διακρίσεις του 6ου Γυμνασίου Λαμίας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό τρισδιάστατης σχεδίασης St3DM

Συγκεκριμένα το 6ο Γυμνάσιο είχε δύο συμμετοχές  στον πανελλήνιο διαγωνισμό 3D σχεδίασης για μαθητές Γυμνασίων που διοργάνωσε το ΑΠΘ με θέμα «Ο κοινόχρηστος χώρος που συχνάζουμε (π.χ. πλατεία, πάρκο, παιδική χαρά)».

Η ομάδα των μαθητών με τους Καρτσιώτη Θεόδωρο και Στεργίου Αχιλλέα κατέκτησαν το 2ο βραβείο στον διαγωνισμό σχεδιάζοντας ένα σταθμό φόρτισης ηλεκτρικών ποδηλάτων με χρήση φωτοβολταϊκών και η ομάδα με τον μαθητή Ανάγνου Αλέξανδρο απέσπασε τιμητική διάκριση καλής πρακτικής σχεδιάζοντας έναν διάδρομο γυμναστικής που παράγει ενέργεια.

Στον διαγωνισμό για καθηγητές 3D σχεδίασης η καθηγήτρια Ζαρίκα Αλεξάνδρα απέσπασε το 1ο βραβείο με θέμα Εκμάθηση και τοποθέτηση των εξαρτημάτων μιας μητρικής πλακέτας Η/Υ.