Παρατηρητήριο Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

15/10/2014

Σας κοινοποιούμε , προς ενημέρωσή σας, τον ηλεκτρονικό σύνδεσμο της παράτασης ηλεκτρονικής καταχώρησης και διαχείρισης των μελών του δικτύου πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολική βίας και του εκφοβισμού των Πράξεων «Ανάπτυξη και Λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης φαινόμενων της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού (ΣΒΕ) στους Άξονες Προτεραιότητας 1, 2 και 3» του ΕΠ «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση», σχολικού έτους 2014-2015.

08/10/2014 Κοινοποίηση Συνδέσμου.

Κοινοποιείται σύνδεσμος, ο οποίος περιέχει σχετικές βιβλιογραφικές αναφορές σε θέματα που αφορούν τη σχολική βία και τον εκφοβισμό.

Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος:

Παρατηρητήριο για την πρόληψη της σχολικής βίας
Τετάρτη, 05 Μάρτιος 2014 17:12

Ενημερωτική Εκδήλωση για την Ενδοσχολική Βία με θέμα: «Γονέα, η βία στα σχολεία δεν αντιμετωπίζεται χωρίς τη βοήθειά σου»

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο. Η  ημέρα αυτή  αποτελεί  μια αφορμή για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τους γονείς των σχολείων όλης της χώρας, να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και      ιδέες για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας, που εκδηλώνεται μεταξύ των μαθητών, να σχεδιάσουν και υλοποιήσουν μακροχρόνια            προγράμματα πρόληψης και αντιμετώπισης.

Αξιοποιώντας αυτή την ευκαιρία και προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσουν και να ενεργοποιήσουν την τοπική κοινωνία, τη σχολική κοινότητα και ιδιαίτερα τους γονείς,

• η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας, μέσω του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων και

• το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων της Διεύθυνσης Α? βάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας,

διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Γονέα, η βία στα σχολεία δεν αντιμετωπίζεται χωρίς τη βοήθειά σου» και έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν να λάβετε μέρος.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014, ώρα: 19:00,

στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Επιμελητηρίου Βοιωτίας, στη Λιβαδειά,

και έχει τεθεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α? & Β? βάθμιας εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.

Για τo σχετικό έγγραφο της ΔΔΕ Βοιωτίας πατήστε εδώ

Αφίσα

Τετάρτη, 19 Φεβρουάριος 2014 22:02

Εκδήλωση με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός: Από τη θεωρία στη δράση»