ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ : ΤΟ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΤΟΥ 1821 ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ

Λαμία 15-12-2021

Βράβευση εργασιών στο μαθητικό διαγωνισμό: «Το αποτύπωμα του 1821 στον τόπο μου»

Εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας, η Περιφερειακή Διευθύντρια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας Δρ.Ελένη Μπενιάτα, συγχαίρει όλους τους μαθητές των σχολείων μας που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα εκείνους που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό «Το αποτύπωμα του 1821 στον τόπο μου». Ευχαριστεί, παράλληλα, όλους τους εκπαιδευτικούς και τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων που συνέδραμαν και στήριξαν τον διαγωνισμό και ιδιαίτερα την κριτική επιτροπή.  Τον διαγωνισμό διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με  το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Στερεάς Ελλάδας και την υποστήριξη της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Ο εξαιρετικά μεγάλος αριθμός σχολικών μονάδων που συμμετείχαν καθώς και η ποιότητα και η πρωτοτυπία των παραδοτέων έργων αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη για τους διοργανωτές, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες που βίωσε η σχολική κοινότητα λόγω της πανδημίας.

Οι μαθητές, μέσα από τον ρόλο του ερευνητή, με αντικείμενο την τοπική ιστορία, είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν ιστορική συνείδηση και να  ισχυροποιήσαν τους δεσμούς με την ιδιαίτερη πατρίδα τους ως αναπόσπαστο μέρος της πολιτισμικής τους ταυτότητας και  κληρονομιάς τους.

Οι μαθητές των σχολείων μας διαγωνίστηκαν σε κατηγορίες ανά Βαθμίδα Εκπαίδευσης και ανά Περιφερειακή Ενότητα.

Νικητές του διαγωνισμού αναδείχτηκαν:

Από την Π.Ε. Βοιωτίας: το Νηπιαγωγείο Αράχωβας

Από την Π.Ε. Εύβοιας: το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καστέλλας

Από την Π.Ε. Ευρυτανίας: το Δημοτικό Σχολείο Φουρνάς

Από την Π.Ε. Φθιώτιδας: το 1ο Δημοτικό Σχολείο Στυλίδας

Από την Π.Ε. Φωκίδας: το 2ο Νηπιαγωγείο Άμφισσας

Από την Δ.Ε. Βοιωτίας: το 4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς

Από την Δ.Ε. Εύβοιας: το Γυμνάσιο Προκοπίου

Από την Δ.Ε. Ευρυτανίας: το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Κερασοχωρίου

Από την Δ.Ε. Φθιώτιδας: το Γυμνάσιο Μώλου

Από την Δ.Ε. Φωκίδας: το Γυμνάσιο Ευπαλίου

Τα βραβεία αντιστοιχούν σε ψηφιακό εξοπλισμό αξίας € 600 έκαστο και προσφέρονται από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Δρ. ΕΛΕΝΗ ΜΠΕΝΙΑΤΑ