ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 2ου ΕΠΑΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ,ΡΟΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ERASMUS ΣΤΟ MONAXO

Χαλκίδα, 27 Ιουλίου 2023

Δελτίο Τύπου 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας

Υλοποίηση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Μαθησιακής Κινητικότητας Erasmus+

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης των Τομέων Μηχανολογίας και Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρολογίας, του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας, είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στο Μόναχο της Γερμανίας και να γνωρίσουν νέες τεχνολογίες και να διδαχθούν από επιστήμονες – ερευνητές και επαγγελματίες, μέσω ενός ακόμα επιτυχημένου προγράμματος Erasmus+.

Το πρόγραμμα είχε κωδικό: 2022-1-EL01- KA121-VET-000058712 με τίτλο « Νέες τεχνολογίες στη Ηλεκτροκίνηση  και Υβριδοκίνηση σε μικρά και μεγάλα οχήματα της Αυτοκίνησης» και πραγματοποιήθηκε από 12/07/2023 έως 26/07/2023. Έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να δουν τις γραμμές παραγωγής -κορυφαίων στο είδος τους-  βιομηχανιών κατασκευής οχημάτων, σύγχρονες τεχνολογίες Industry-4, την εφαρμογή της ηλεκτροκίνησης σε μια ευρωπαϊκή «έξυπνη πόλη» και τις νέες τάσεις και τις μελλοντικές εφαρμογές που μελετώνται (αυτόνομη οδήγηση).

Οι μαθητές μας επέτρεψαν από το Πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ και μετέφεραν τις εντυπώσεις και τα πολλαπλά οφέλη που αποκόμισαν. Αναλυτικότερα οι στόχοι που πραγματοποιήθηκαν μπορούν να διακριθούν στις παρακάτω κατηγορίες:

• Από τις εκπαιδευτικές επισκέψεις στους βιομηχανικούς χώρους των μητρικών εταιριών BMW, MAN, MERCEDES, AUDI. Γνώρισαν τον κύκλο της παραγωγικής διαδικασίας, ξεναγήθηκαν σε γραμμές παραγωγής, είδαν τη χρήση αυτοματισμών, ρομποτικών βραχιώνων, τη ψηφιακή επικοινωνία στους πόρους και τις διαδικασίες και τις εφαρμοζόμενες φάσεις ποιοτικού ελέγχου. Είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν εκπαιδευτική διαδραστική εφαρμογή Επαυξημένης Πραγματικότητας (Augmented Reality).
  • Από τις επισκέψεις σε Επαγγελματικούς Χώρους – Επιχειρήσεις SWM, AVT STOYE είδαν πως οργανώνεται και διαχειρίζεται η κυκλοφορία σε μια έξυπνη πόλη και πως οργανώνονται τα δίκτυα φόρτισης ων ηλεκτροκίνητων οχημάτων όλων των μεγεθών  και σε κάθε περίπτωση.
  • Με τις επισκέψεις σε Εκπαιδευτικούς Χώρους, οι μαθητές μας γνώρισαν:
  • Το Ελληνικό σχολείο του Μονάχου « Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής» με διασύνδεση με τα ελληνικά και τα γερμανικά πανεπιστήμια
  • Την Επαγγελματική Σχολή Τεχνολογίας Οχημάτων (Schulleiter Der Stadtischen Beruflichen Schulen) και τις ειδικότητες που προσφέρονται, διαφορές και ομοιότητες με τις αντίστοιχες ελληνικές και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που προσφέρουν.
  • Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Μονάχου (TUM), όπου είχαν μοναδική εμπειρία ξενάγησης στον πυρηνικό αντιδραστήρα και τις ποικίλες μηχανολογικές και ιατρικές εφαρμογές.
  • Με τις επισκέψεις σε μουσεία ιστορικών και σύγχρονων μέσων μεταφοράς (BMW, MAN, MERCEDES, AUDI, MVG) γνώρισαν την ιστορική και τεχνολογική εξέλιξη και τις σύγχρονες τάσεις. Είχαν μοναδική ευκαιρία να κάνουν χρήση προσομοιωτή κίνησης τρένου σε υπόγεια σήραγγα.

Στο Μουσείο του Μονάχου γνώρισαν πολυάριθμα τεχνολογικά επιτεύγματα σε μηχανολογικές, ηλεκτρολογικές και δομοστατικές εφαρμογές με πολλά διαδραστικά εκπαιδευτικά προγράμματα.

Στο Πλανητάριο του Μονάχου ESO SUPERNOVA, παρακολούθησαν τις παρατηρήσεις του Αστεροσκοπείου του Μονάχου.

• Με τις πολιτιστικές επισκέψεις γνώρισαν την ιστορία και τον πολιτισμό της Βαυαρίας (Νταχάου και ξενάγηση στην παλιά πόλη– Παλάτι Γουλιέλμου – Γαλλικός Κήπος – Παλάτι Λουδοβίκου Α.

Περιηγήθηκαν σε πλατείες και ιστορικά κτίρια και καθεδρικούς ναούς της πόλης του Μονάχου.

Το πρόγραμμα αυτό κινητικότητας  Erasmus+ έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να ταξιδέψουν και να ζήσουν σε μια ευρωπαϊκή πόλη, να γνωρίσουν και να γνωρίσουν τον πολιτισμό και την ιστορία της Γερμανίας και ειδικότερα της Βαυαρίας. Γνώρισαν καινοτόμες τεχνολογίες, απόκτησαν βιωματικές εμπειρίες σε σύγχρονα εργασιακά περιβάλλοντα έντασης γνώσης και εργασίας που δεν θα είχαν την ευκαιρία να δουν στην χώρα τους. Ανέπτυξαν εξωστρέφεια και κουλτούρα διεθνούς συνεργασίας. Απέκτησαν κίνητρα για νέους επαγγελματικούς ορίζοντες και έχουν διευρύνει τους ορίζοντες και τους στόχους τους.

Στους μαθητές απονεμήθηκε Βεβαίωση συμμετοχής και σε ειδική εκδήλωση που θα διοργανώσει το σχολείο μας θα τους απονεμηθούν  Πιστοποιητικά  Κινητικότητας Europass σε συνεργασία με το φορέα υποδοχής Duakademie.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην συνδιαμόρφωση και τη σωστή υλοποίηση αυτού του προγράμματος Erasmus+, ήταν οι: Χαλιούλιας Γεώργιος  Υποδιευθυντής και Υπεύθυνος προγραμμάτων erasmus του 2ου ΕΠΑΛ και Ιωαννίδου Σωτηρία.

Τα αποτελέσματα από την υλοποίηση αυτού του προγράμματος θα παρουσιαστούν σε όλους τους μαθητές και στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, σε ειδική εκδήλωση που θα διοργανωθεί.

Το πρόγραμμα επιχορηγείται από την ΕΕ και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) αποτελεί την Εθνική Μονάδα Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+.

Το ταξίδι συνεχίζεται!!!.