ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2023-2024

Αγαπητοί/ές μαθητές και μαθήτριες, αγαπητοί/ές συνάδελφοι/ισσες, αγαπητοί γονείς!

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα ήθελα να σας καλωσορίσω και να σας ευχηθώ υγεία, δύναμη και μια σχολική χρονιά δημιουργική, με αισιοδοξία και πρόοδο.

Εκ μέρους όλων των συναδέλφων, των στελεχών και των διοικητικών μας υπαλλήλων καλωσορίζουμε με ιδιαίτερη χαρά και προσδοκία στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας τους 317 νεοδιόριστους/ες εκπαιδευτικούς μας και τους 1400 αναπληρωτές/τριές μας όλων των ειδικοτήτων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης. Αγαπητοί/ές συνάδελφοι/ισσες, σας ευχόμαστε να έχετε μια ευδόκιμη, επιτυχημένη και δημιουργική πορεία  στον χώρο της εκπαίδευσης, συμβάλλοντας αποφασιστικά με τις γνώσεις, τις ιδέες, το όραμά σας στην ανανέωση της σχολικής ζωής και τη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου. Σε αυτή σας την προσπάθεια σύσσωμη η εκπαιδευτική κοινότητα θα είναι κοντά σας για να στηρίξει το έργο σας.

Υποδεχόμαστε και καλωσορίζουμε επίσης με περισσή αγάπη τους 62.000 μαθητές/τριές μας. Ιδιαίτερα καλωσορίζουμε τους/τις μαθητές/τριες της Α’ τάξης όλων των βαθμίδων. Αγαπητοί/ές μαθητές και μαθήτριες, σας διαβεβαιώνουμε ότι το σχολείο θα αποτελεί για εσάς μια δεύτερη μεγάλη οικογένεια, μία οικογένεια έτοιμη να σας συνοδεύσει με αγάπη, υπευθυνότητα και επαγγελματισμό στο ταξίδι της γνώσης, της προόδου και της αυτοπραγμάτωσης.

Ξεκινάμε τη νέα σχολική χρονιά με αισιοδοξία, αισιοδοξία που αντλούμε από τον έγκαιρο προγραμματισμό, από τη στελέχωση των σχολικών μας μονάδων με μόνιμους συναδέλφους και μεγάλο αριθμό αναπληρωτών κατά την α΄ φάση προσλήψεων. Η έναρξη κάθε σχολικής χρονιάς εξάλλου, σηματοδοτεί πάντα μια νέα αρχή για την εκπαιδευτική κοινότητα, ένα καινούριο ταξίδι με στόχους, όραμα, και όνειρα  για τη νέα γενιά και μαζί σηματοδοτεί ελπίδα και νέες προσδοκίες  για ολόκληρη την κοινωνία.

Θα ήθελα να σας προτρέψω σε αυτό το ταξίδι της προόδου να σταθούμε όλοι μαζί και ξεχωριστά ο καθένας ενεργοί αρωγοί και συμπαραστάτες στην προσπάθεια συν-διαμόρφωσης ενός συνεργατικού, συμμετοχικού και δημιουργικού πλαισίου εργασίας, με κανόνες και όρια, τα οποία θα υπερασπιστούμε με συνέπεια και κοινή δέσμευση.  Οι προηγούμενες χρονιές έδειξαν ότι η εκπαιδευτική κοινότητα κατάφερε να κερδίσει το στοίχημα, εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς, υπηρεσίες με αξιοθαύμαστο τρόπο, με εποικοδομητική συνεργασία και σύμπνοια κράτησαν το σχολείο ανοιχτό, έδωσαν αλλά και πήραν μαθήματα.

Ας ενώσουμε λοιπόν τις δυνάμεις μας για να μετατρέψουμε τη φετινή σχολική χρονιά σε μια αξέχαστη εμπειρία γνώσεων, παιδείας, ψυχικής και συναισθηματικής ανθεκτικότητας. Όλοι και όλες, ατομικά και συλλογικά, θα κληθούμε με τη δουλειά μας, τη συμπεριφορά, τις προτάσεις, το παράδειγμά μας να δημιουργήσουμε ένα σχολείο δημιουργικό, ένα σχολείο συμπεριληπτικό, ανοιχτό στην κοινωνία, χωρίς αποκλεισμούς, εντάσεις και στερεότυπα, ένα σχολείο  που προετοιμάζει τους αυριανούς πολίτες προσβλέποντας σε ένα βιώσιμο μέλλον, σε έναν καλύτερο κόσμο.

Για εμάς τους ενήλικες, από όποια θέση και ιδιότητα κατέχουμε,  θα είναι μια ευκαιρία να προσφέρουμε μια σπουδαία υπηρεσία στα παιδιά μας και την κοινωνία. Για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας μια πολύτιμη παρακαταθήκη, ένα  παράδειγμα και μάθημα ζωής στην πορεία τους προς την ωριμότητα.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας με όλες οι διοικητικές, παιδαγωγικές και υποστηρικτικές υπηρεσίες της, είναι πάντα στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου, εκπαιδευτικού, γονέα, μαθητή, πολίτη.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!!

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας

Δρ Ελένη Μπενιάτα