Διαλέξεις στη Λιβαδειά το Ακαδημαϊκό Έτος 2023-24 με τίτλο «Ταξιδεύοντας μέσα στο ηλιακό μας σύστημα»

DIALEXEIS GIA ASTRONOMIA

Το φθινόπωρο του 2023 θα ξεκινήσει μια σειρά διαλέξεων με σύγχρονα θέματα διαστημικής φυσικής και αστροφυσικής στη Λιβαδειά και θα ολοκληρωθεί την άνοιξη του 2024. Την ευθύνη της οργάνωσης θα έχει η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Λιβαδειάς και την επιστημονική ευθύνη ο Καθ. Λουκάς Βλάχος. Οι διαλέξεις θα έχουν σαν κύριο αποδέκτη το κοινό και τους μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων της πόλης μας. Ο κύριος στόχος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές και οι συμπολίτες μας από κοντά ερευνητές με διεθνές κύρος και μεγάλη ερευνητική εμπειρία. Η Βιβλιοθήκη συνεργάζεται με τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πιστεύουμε ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση, οι διευθυντές των σχολείων αλλά και οι μαθητές θα αγκαλιάσουν αυτή την εκδήλωση.