Συγχαρητήριο μήνυμα για διακρίσεις μαθητών του Μουσικού Σχολείου Λαμίας και του ΓΕ.Λ. Κανήθου Εύβοιας

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας κ. Ελένη Μπενιάτα και όλη η εκπαιδευτική κοινότητα, συγχαίρει θερμά τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Λαμίας, Χαράλαμπο Πολίτη (Γ’ Γυμνασίου) και Ναυσικά Νικοπούλου (Α’ Γυμνασίου) για τις επιτυχίες τους στα Μαθηματικά και στη Λογοτεχνία αντίστοιχα καθώς και τον μαθητή της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου Κανήθου Εύβοιας Διονύσιο Πετράκη  για την επιτυχία του στα Μαθηματικά.

Ο Χαράλαμπος Πολίτης κατετάγη 2ος στον Προκριματικό Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας, που διεξήχθη στις 6 Απριλίου 2024 στην Αθήνα, με σκοπό τη στελέχωση της 6μελούς Εθνικής Ομάδας της Ελλάδας και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων, που θα λάβει χώρα στην Αττάλεια της Τουρκίας (25 – 30 Ιουνίου 2024).

Η Ναυσικά Νικοπούλου, συμμετείχε στον πανελλήνιο διαγωνισμό Λογοτεχνίας και κέρδισε το 2ο βραβείο στον τομέα πεζά γυμνασίου με το έργο της: «Το φεστιβάλ των αιωνίων».

Ο Διονύσιος Πετράκης κατετάγη 3ος στον Προκριματικό Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας, που διεξήχθη στις 6 Απριλίου 2024 στην Αθήνα, με σκοπό τη στελέχωση της 6μελούς Εθνικής Ομάδας της Ελλάδας και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 41η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα 2024 που θα γίνει στη Βάρνα της Βουλγαρίας από 27 Απριλίου μέχρι 2 Μαΐου.

Αυτή η επιτυχία των μαθητών έρχεται ως επιστέγασμα μεθοδικής μελέτης, αδιάκοπης προσπάθειας και επιμονής στο στόχο με την απαραίτητη καθοδήγηση του σχολείου και την αδιάκοπη συμπαράσταση της οικογένειας. Οι επιτυχίες τους μας κάνουν ιδιαίτερα περήφανους και αποτελούν φωτεινό παράδειγμα και έμπνευση για όλη τη σχολική κοινότητα.

Στον Χαράλαμπο Πολίτη και στον Διονύσιο Πετράκη ευχόμαστε καλή επιτυχία στην επόμενη φάση των διαγωνισμών και το επίτευγμα αυτό να είναι μόνο η αρχή για ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον.

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΔΡ ΕΛΕΝΗ ΜΠΕΝΙΑΤΑ