Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Pernik της Βουλγαρίας στο πλαίσιο του προγράμματος ComeniusRegio

Λαμία, 16/05/2014
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Στο πλαίσιο του προγράμματος ComeniusRegio «Keycompetencies, professionalandpersonaldevelopment», στο οποίο φορέας υλοποίησης είναι η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας, πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Pernik της Βουλγαρίας, στις 9-13 Μαΐου 2014.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι 16 συμμετέχοντες Έλληνες εκπαιδευτικοί και στελέχη εκπαίδευσης επισκέφτηκαν αντιπροσωπευτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα της περιοχής του Pernik Βουλγαρίας καθώς και την Τοπική Αυτοδιοίκηση του  Pernik. Συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν το VIουΓυμνάσιο “St Κύριλλου και Μεθόδιου”, το  σχολείο St. IvanRilski και το Επαγγελματικό  Λύκειοένδυσης και  τουρισμού “St. IvanRilski.
Στη διάρκεια των επισκέψεων πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις με ανταλλαγή καλών πρακτικών και από τους δύο εταίρους, αξιολόγηση των δραστηριοτήτων καθώς και συζήτηση με ανταλλαγή απόψεων και εξαγωγή συμπερασμάτων για τις τελικές δραστηριότητες του projectκαι τα παραχθέντα προϊόντα.
ComRegio